Fan Fiction World
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


Este un forum pentru toti cei creativi sau cei care vor sa citeasca ceva. Daca ai talent nu ezita sa il arati !
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  
Cine este conectat?
În total sunt 2 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 2 Vizitatori

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 28, Mier Aug 11, 2010 3:59 pm
Noutati
Avem skin si banner nou.
Ultimele subiecte
» Ce asculti acum?
Viata in alb si negru Icon_minitimeMier Iul 20, 2011 2:52 am Scris de Devil's puppet

» Regulile forumului
Viata in alb si negru Icon_minitimeSam Iun 18, 2011 6:07 pm Scris de Iris28

» Genuri preferate
Viata in alb si negru Icon_minitimeDum Mai 08, 2011 2:01 am Scris de B!!bb

» Cantati la vreun instrument sau ati vrea sa cantati?
Viata in alb si negru Icon_minitimeDum Mai 08, 2011 1:55 am Scris de B!!bb

» Genuri preferate
Viata in alb si negru Icon_minitimeDum Mai 08, 2011 1:51 am Scris de B!!bb

» Muzica din Romania
Viata in alb si negru Icon_minitimeDum Mai 08, 2011 1:48 am Scris de B!!bb

» Manele - Pro/Contra
Viata in alb si negru Icon_minitimeDum Mai 08, 2011 1:44 am Scris de B!!bb

» If dreams would matter
Viata in alb si negru Icon_minitimeLun Feb 21, 2011 12:06 am Scris de S=)

Parteneri
Viata in alb si negru Mwpfkx
Viata in alb si negru 1zq3sip
Photobucket
Huddy_Lisa
Viata in alb si negru 4r43yh
Photobucket
Viata in alb si negru 2ymulc4

VINTAGE WORLD

 

 Viata in alb si negru

In jos 
2 participanți
AutorMesaj
oana ♥
Reader
Reader
oana ♥


Mesaje : 28
Data de inscriere : 16/05/2010
Localizare : Nu vrei sa sti=]]]

Viata in alb si negru Empty
MesajSubiect: Viata in alb si negru   Viata in alb si negru Icon_minitimeSam Aug 21, 2010 1:19 am

" O fata cu privire cutremuratoare se uita acum la mine


Parca privirea ii ramasese intepenita


Ma privea curioasa


Parca vroia sa ma cerceteze


Sa imi spuna ce o doare

Apoi punea capul in poala si plangea iar "



- Da , da , si eu am observat ! Sta acolo si priveste .. Eu zic sa spunem politiei , Jorj !
Ma gandeam ca Madallene e nebuna cand spune asta , era doar un copil , un copil care plangea si vroia ... Vroia sa primeasca un zambet din partea cuiva .. Avea ochi curiosi dar tristi , cerceta orice om trecea pe langa ea . Ii cerceta cu atentie.. Se gandea si apoi plangea . Este clar un suflet trist, o copila dar Madallene nu va intelege niciodata , nu ma astept . Vroiam sa o ajut ... Vroiam sa o ajut pe copila sa fie vesela dar nu stiam cum .

19 decembrie 1930

Simteam cum sarbatorile se apropie si eu si Madallene parca ne asteptam nepotii cand de fapt... nici nu suntem casatoriti . Madallene clar asteapta ceva , sunt sigur . Este frig afara si fetita cu privire curioasa sta tot acolo intepenita , plange si cerseste.
Londra e frumoasa in perioada asta , Madallene are dreptate , este frumoasa .
- Vroiam sa calatorim pana in Spania . Da ! Eu si Jorj !
Madallene vorbeste mereu cu prietenele ei despre mine , niciodata nu inteleg de ce..
Astazi sunt sigur ce vreau sa fac , sa o ajut pe copila , aceea copila , care sunt sigur ca nu e o copila.. E o adolescenta pierduta ! Stiu asta... Sau nu stiu .
Cum am iesit din casa am inceput sa simt frigul .. Imi trecea prin suflet , prin tot corpul si ma intepa , m-am apropiat usor de ea.
- Buna ziua !
- Buna ziua...
Vocea ii tremura , stiam ca ii e frig .
- Aaa..Eu sunt Jorj , si dumneata ?
- Nu stiu .
- Nu stii cine esti ?
- Nu , nu stiu . Nu am prieteni , familie .. Nicioadata nu m-am intrebat cum ma cheama...
- Esti sarmana ...
- Oare? Nu sufar de nimic ... Poate de frig cate o data ... Si de lipsa de dragoste..
- Si eu la fel ! Doamne , cate avem in comun . Poate.. Vrei sa te incalzesti la mine in casa !
- Nu , ma simt bine , ma simt .. bine .
- Avem mancare calda si pare ca tremuri .
- Eu , eu ? Domnul sa ma ajute , nu sufar .. Sunt foarte bine !
Avea o privire luptatoare .. Avea ochi frumosi , era cu adevarat o faptura frumoasa ...
- Vin-o am spus . Te implor ! Te implor , fata frumoasa si sarmana !
- Nu as putea !
- Te implor , fata sarmana !
- O sa vin , dar nu imi mai spuneti fata sarmana .. Prefer Jolie .
- Deci , ai un nume ?
- Nu ! Asa imi spunea doamna care vindea paine pe aici , m-a ajutat , mi-a dat si mie .. A spus ca seman cu pisica ei care a murit , Jolie .
- Vin-o acum ...
- Bine domnule Jorj .
Am ajutat-o sa se ridice , parca se intepenise .
- Nu , nu , nu putem pleca asa de repede , trebuie sa imi iau comoara , comoara mea !
- Poftim ?
- Nu il lasa pe el sa o i-a ! Comoara mea , repede , sa o luam !
In zare se vedea un politist venind si se vedea tot mai bine , parca vroia sa o prinda pe Jolie .
- Cine e omul acela ?
- Imi spune de mult sa nu mai stau aici ca trece madama si il da afara daca ma vede . Ajuta-ma ! Sa nu imi i-a comoara !
- Haide , haide in casa !
- Comoara , comoara mea !
Atunci am luat-o pe Jolie in brate si am alergat cu ea pana in casa .Se zbatea , dar trebuia , simteam ceva pentru ea si nu puteam sa o las . O tineam cu toata forta posibila dar ea tot vroia sa scapa , la un moment dat s-a lasat , cred ca intelesese ca e mai bine pentru ea .
- Aici e .
- Si comoara mea ?
Incepuse sa planga .
- Comoara mea ! Comoara mea ! O vreau ... Comoara..
- Nu iti face griji , o sa ma intorc acolo mai tarziu dupa comoara ta , bine ? Linisteste-te ! Haide sa iti dau niste lapte cald .
- Lapte ?
Madallene a inteles cu greu ca trebuie sa tinem si acea micuta faptura fara acoperis , dar a inteles .
Si in sfarsit m-am intors dupa comoara lui Jolie , oare ce numea ea comoara? Oricum , nu gaseam nimic si se intuneca , trebuia sa ma intorc , altfel Madallene se ingrijora . Madallene se uita cand pe fereastra , cand la ceas si in sfarsit cand m-a observat mi-a facut cu mana fericita parca scapase de primejdie .
- Jorj , Jorj , lasa-ma sa te vad ! Doamne , mi-ai lipsit .
- Shh , unde e Jolie ?
- Fata aceea? Doarme ..
Si dintr-o data o vad pe Jolie iesind din dormitor si strigand " Domnule Jorj , domnule Jorj " , vine , ma i-a din bratele Madallenei si ma imbratiseaza .
- Comoara mea , comoara mea ati gasit-o ? Am fost ingrijorata !
- Imi pare rau , scumpa mea , nu am gasit nimic ...
- Mi-a luat-o ! Comoara mea ! Comoara mea !
Si iar lacrimi curgeau pe fata parca topita a lui Jolie .
- Ce e comoara ta ?
- Trebuie sa va zic doar dumneavoastra , dumneavoastra sunteti ingerul meu si in dumneavoastra am incredere .
- Eu sunt plictisita oricum . Ma duc sa fac o baie . Fionaaa , pregateste baia !
- Da , doamna . Imediat .
- Deci scumpa mea , sa mergem in dormitor , trebuie sa stiu tot despre comoara ta.
- Comoara mea este ... Un soricel .
- Un soricel ?
- Da , dar nu orice fel de soricel , este unul magic pe care mama mi l-a daruit pana sa moara .. A fost mereu prietenul meu ..
- O sa iti luam altul , Jolie .
- Nu ! Nu ! Soricelul contine un blestem , este magic . Daca cineva rau il are soricelul ii face rau . Eu voi traii atata timp cat eu voi traii . Daca moare el , mor si eu ....
- Sunt aberatii ,scumpa mea . Numai aberatii .
- Nu , nu sunt ! Nu sunt ! Ajutor ! Ajutor ! Comoara mea ... Puki ..
- Nu o sa mori , stai linistita !
- Ba o sa mor . Aaaaaa !
Atunci m-am gandit ca Jolie este nebuna . Trebuia sa ii aduc soricelul , era soricelul ei si .. daca m-am bagat in asta.....

Va urma
( poate nu a fost aventura in partea asta dar va fi in partile ce vor urma )
Sus In jos
Tears of time
Reader
Reader
Tears of time


Mesaje : 18
Data de inscriere : 22/08/2010

Viata in alb si negru Empty
MesajSubiect: Re: Viata in alb si negru   Viata in alb si negru Icon_minitimeDum Aug 22, 2010 4:26 am

Super fic. Imi place cum descri. Si nici nu grabesti actiunea. Mai facut curioasa cu acest capitol...deci next! puppy Love it!
Sus In jos
 
Viata in alb si negru
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Alb sau Negru?

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Fan Fiction World :: Arhiva :: Arhiva fan fic-
Mergi direct la: